Jdi na obsah Jdi na menu
 


Červen – „Lidé se radují létu, včely květu“

22. 5. 2018

Tento měsíc nastupuje všemi tolik očekávané léto. Těšíme se na teplé dny a večery. Děti ovšem nejvíce na prázdniny. Hned první červnový den, oslavíme s dětmi MDD (mezinárodní den dětí), který má upozornit světovou veřejnost na práva a potřeby dětí. Děti by si měly uvědomit, že jsou velmi důležité i prosociální vztahy. Hravou formou si připomenou, jak se k sobě navzájem mají chovat, jak je důležitá správná komunikace, že by měly umět respektovat kamarády, podělit se s nimi třeba o hračku, umět se přizpůsobit a používat důležitá „kouzelná“ slovíčka. Jednou z nejdůležitějších součástí pro rozvoj dítěte je rodina - domov. Děti se pokusí vysvětlit, co si pod tímto pojmem představují, kdo patří do jejich rodiny, jaký kdo má povinnosti, co je dělá šťastnými, apod. Ale nebudou se jenom vzdělávat. Čeká je plno her, soutěží, zábavy a legrace.

 Pokud nám počasí dovolí, většinu času strávíme venku nejen na zahradě, ale i v blízkém okolí. Budeme společně probírat, jak se příroda zase o kousek posunula v rozkvětu, že z poupěte je květ a následuje plod. Pozorovat vývoj zvířátek v přírodě. Zaměříme se na práci včeliček. Pokusíme se přenést přírodu do výtvarného projevu. Budeme malovat, vyrábět, stříhat, skládat, mačkat a zkoušet různé výtvarné techniky, abychom neustále trénovali a rozvíjeli jemnou motoriku, procvičovali grafomotoriku, představivost a smysly dětí. Při práci využijeme spoustu předmětů, pomůcek a výukových materiálů, abychom u dětí podpořily logické myšlení. Děti budou pomůcky různě třídit, přiřazovat, skládat, porovnávat apod.

Naučíme se nové písničky a básničky. Také si zacvičíme, zatancujeme, zrelaxujeme a zahrajeme oblíbené hry. Při tom všem si neustále budeme opakovat, jak je pro nás všechny důležité bezpečné prostředí a naše zdraví, tzn. připomínat si různé nebezpečné situace a vysvětlovat, jak se chránit nejen ve školce, ale i mimo školku přes dlouhé letní prázdniny. 

Pro správný rozvoj dětí jsou důležité i správné návyky a zdravý životní styl, kam patří i správný jídelníček. Děti si pochutnají na vyvážené stravě ve školce. Při odpoledním odpočinku vyslechnou pohádku před spaním, po kterém mají děti dostatek času na seberealizaci při volné hře. 

Určitě si i tento červnový měsíc všichni společně užijeme. 

Na závěr jedno červnové přísloví: „nejkrásnější loukou je louka červnová“ a my se jí pokusíme co nejlépe společně vnímat.